NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Jak działa pomoc prawna

2016-08-13 16:59:40

Większość jest pewna, iż koncept darmowych konsultacji prawniczych potrzebuje naprawy. Ukształtowany wyjątkowym wysiłkiem organizacyjnym i ekonomicznym nie gwarantuje bowiem przewidywanych efektów. Ku zaskoczeniu po prostu nie ma zainteresowanych na oferowane bezpłatne wsparcie. Obywatele w takiej formie pomocy nie potrzebują, a zainteresowanie systemem jest zaskakująco niewielkie. Mimo, że omawiany program został szeroko zaprezentowany w telewizji. Wystarczy jedynie wprowadzić w internecie darmowe porady prawne Wrocław, Białystok, czy Łódź, żeby przebierać w witrynach relacjonujących dane o systemie.

Dlaczego tak wyszło? Do prawnika chodzimy zazwyczaj z polecenia, czyli opieramy się na zaufaniu wynikającego z opinii bliskich nam osób. Tajemniczy jurysta pracujący za biurkiem starostwa powiatowego, o którego doświadczeniu zawodowym oraz wynikach nic nam nie wiadomo, nie cieszy się zaufaniem. A zatem obecny program wyjątkowo często pomaga wyłącznie w testowaniu, czy podejście do dylematu prawnego zasugerowane przez prawnika z wyboru jest dobre. Wrażenie takie odnoszą nie tylko mecenasi oferujący darmowe porady, lecz też wszyscy, którzy w jakiś sposób zaangażowani są w opisywany program.

Niebawem staniemy przed szansą i wyzwaniem, aby program udoskonalić. A pogląd fachowców został usłyszany. Podstawowa teza - bezpłatna porada prawna winna przysługiwać jedynie ludziom w potrzebie. Uzasadniona jest również opcja indywidualnego wyboru adwokata, do którego klient musi mieć zaufanie.

Naturalnie, iż chętnych mecenasów w rezultacie jest znacznie więcej niż przewidziano etatów w punktach pomocy. Celowe jest by ludzie mogli dokonać wyboru tych, którzy na to zasłużyli.

Jakże to uczynić? Darmową konsultację prawną należy ofiarować tym, którzy jej rzeczywiście potrzebują. Tym, których dochody zdecydowanie umożliwiają na prywatne opłacenie informacji prawniczej. Bo pewne jest, że z budżetu państwa darmowej porady nie da się zagwarantować wszystkim. Objaw tej oczywistej prawdy już mamy, bo system nie jest optymalnie dofinansowany. Należy przemyśleć uważniejsze kierowanie środkami, a zaplanowane niech trafią do ekspertów, których wybiorą klienci. Więc niczym w wolnej gospodarce rynek jest i będzie najdoskonalszym recenzentem zaangażowania adwokatów.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: